Donald Trump: Hiszek benne, hogy Grönland a miénk lesz
Az amerikai elnök úgy véli, az Egyesült Államok hamarosan átveheti az autonóm dán terület feletti ellenőrzést.
Nincs karácsony Kevin nélkül, nincs Chicago bűnözés nélkül: a City Journal beszámol az egykor a Reszkessetek, betörők! filmnek is helyt adó amerikai metropolisz katasztrofális emberölési és rablási mutatóiról.
Nem tudni, mi van Chicago levegőjében – azon kívül, hogy szél, mert az mindig fúj a városban –, de az biztos, hogy az amerikai nagyvárosban évszázados hagyománya van a brutális szintű bűnözésnek.
Nincs ez másképp a legutóbbi időszakban és idén se. A Chicago Sun Times adatbázisa szerint
ez kettővel több, mint 2020-ban az egész évben, és több százzal több a korábbi évek adatainál. A Chicagót magába foglaló Cook megyében november végére elérte az ezret az emberölések száma.
A szűken vett Chicago városában 2,7 millióan élnek, míg az agglomerációval együtt 9,6 milliós a térség népessége. Összehasonlításként: a szinte pont ekkora, ma mintegy 9,7 milliós Magyarországon 2020-ban 78 emberölés történt, Chicagóban tehát tízszer többen esnek áldozatul az erőszaknak.
Chicago 2020-as gyilkossági térképe
Az amerikai, urbánus konzervatív City Journal a városban tomboló erőszakról szóló cikkében arról ír: egy 71 éves, egykor vagyontalanul Amerikába érkező, éttermet működtető kínai férfit 22 lövéssel végeztek ki, egy karácsonyi dekorátort a háza előtt öltek meg, számos más embert, például olyanokat, akik egy körzetben nonprofit munkát végeznek, kiraboltak.
A vérszemet kapó bűnözők idén új szintre léptek: maszkos-kapucnis tolvajok kétmillió dollár értékű karóra-zsákmányra tettek szert egy butikban. Az északi, középosztálybeli negyedekben (ahol a Reszkessetek, Betörők! családi háza is áll),
A jól szituált Bucktown negyed már biztonsági magáncéget bérelt fel a fegyveres rablások elleni küzdelem érdekében.
Miután a Chicagói Egyetem egyik kínai diákját megölték a mobilja és a laptopja elrablása, majd eladása érdekében, az egyetem elnöke azt ígérte, hogy új intézkedéseket hoznak a biztonságért. Az egyetem kriminológiai műhelye viszont a City Journal szerint végül azzal tudott csak előállni, hogy az elszabadult erőszakhullám oka a covid, illetve a mentális betegségek, amire szerintük az a megoldás, hogy a szövetségi állam költsön többet az infrastruktúrára.
Lori Lightfoot, Chicago demokrata párti, fekete, leszbikus polgármestere a helyzet kapcsán legutóbb annyit tudott javasolni, hogy
Lightfoot kapcsán emlékezetes: idén tavasszal sajtóhírek szerint arra az álláspontra jutott, hogy csak színes bőrű riportereknek hajlandó interjút adni, fehéreknek nem.
Modern family: Lori Lightfoot feleségével és lányukkal (Fotó: REUTERS / Kamil Krzaczynski)
Mint a City Journal felidézi: az Illinois államban elterjedt 300 dollár helyett Chicagóban csak 1000 dollártól számít bűnözésnek a tolvajlás. A megyei seriff hivatala rendszeresen jelzi, hogy nincs elég emberük a házi őrizetbe helyezettek ellenőrzésére.
A Cook megyei – chicagói – bíróságok rutinból engedik szabadjára akár alacsony összegű óvadékkal, akár anélkül is az erőszakos bűncselekménnyel vádolt személyeket, akik aztán gyakran ott folytatják a bűnözést, ahol abbahagyták. Az állam ráadásul megszünteti a pénzbeli óvadék intézményét 2023-tól – a City Journal szerint tomboló bűnözés várhat onnantól a városra.
Chicagót utoljára 1931-ig vezette republikánus polgármester –
a nagyvárosban az 50 fős városi tanácsban 46 demokrata ül, a maradék négyből ketten még tőlük is balrább állnak politikailag.
A bűnözés fellegvárának számító, dél-chicagói Eaglewood negyedben 2016-ban a szavazók több mint 97 százaléka voksolt Hillary Clintonra, míg Donald Trumpra mindössze 141 voks érkezett ott (négy évvel korábban Barack Obama a szavazatok 99,53 százalékát zsebelte be az emberölések sújtotta környéken).
A City Journal felidézi, hogy a demokraták uralma a közoktatás leromlásával, magas vállalati és ingatlanadókkal kár, ami miatt folyamatosan csökken a gyerekek és a dolgozó fiatal felnőttek száma.
A republikánusok most a „racionális, konzervatív és gyarapodáspárti” jelszavak mentén próbálják a 2023-as választásokra összeszedni magukat, hogy közel egy évszázad után visszaszerezzék Chicagót.
A helyzetük nem túl kecsegtető – de ha egy rendpárti gyerek is el tudott intézni két rossz arcú bűnözőt az ismert karácsonyi filmben, akkor ha máshonnan nem, innen még lehet inspirációt meríteniük!